Hoppa till sidans innehåll

Resultat Norrtälje Open 2017


Norrtälje Open race 1+2+3

 

Resultat race 1

Overall

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: LYS, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
PlaceringBåtnamnBåttypSegelnummerSkeppareSRSR1  R2  R3  TotalSlutresultat
1st No Name CB 66 racer SWE128 Pär Dahlbom 0.965 1.0 2.0 1.0 4.0 4.0
2nd Spunken Express SWE790 Sven Asklund 0.908 2.0 1.0 3.0 6.0 6.0
3rd Fiddeli First 31.7 SWE1267 Ulf Camitz 0.950 4.0 3.0 7.0 14.0 14.0
4th Akkurat J80 SWE46 Per Anders Flordal 0.930 3.0 9.0 4.0 16.0 16.0
5th Aquabra Linjett 30 SWE2861 Jörgen Gebhardt 0.858 9.0 6.0 2.0 17.0 17.0
6th Trine Finngulf 31 SWE55 Peter Zetterkvist 0.898 5.0 7.0 5.0 17.0 17.0
7th Celeste Elan 340 SWE340 Göran Wagner 0.967 6.0 5.0 6.0 17.0 17.0
8th Serenity Linjett 33 SWE59 Jan Komorowski 0.948 8.0 4.0 8.0 20.0 20.0
9th Skuggfaxe Lady Helmsman II SWE89 Jari Myllykangas 0.968 7.0 8.0 10.0 25.0 25.0
10th WatchOut Omega 36 SWE 8 Hans Ahlqvist 0.978 11.0 11.0 9.0 31.0 31.0
11th In Nuce Arcona 36 SWE10 Anders Björkholm 1.017 13.0 10.0 11.0 34.0 34.0
12th Josephine Luffe 40.04 SWE4004 Olle Snäll 1.089 10.0 13.0 12.0 35.0 35.0
13th Azurina Linjett 33 SWE158 Leif Lindblad 0.963 12.0 12.0 14.0 DSQ 38.0 38.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
PlaceringBåtnamnBåttypSegelnummerSkeppareSRSFinishElapsedCorrectedPoints
1 No Name CB 66 racer SWE128 Pär Dahlbom 0.965 11:56:09 0:56:09 0:54:11 1.0
2 Spunken Express SWE790 Sven Asklund 0.908 12:02:59 1:02:59 0:57:11 2.0
3 Akkurat J80 SWE46 Per Anders Flordal 0.930 12:01:58 1:01:58 0:57:38 3.0
4 Fiddeli First 31.7 SWE1267 Ulf Camitz 0.950 12:01:05 1:01:05 0:58:02 4.0
5 Trine Finngulf 31 SWE55 Peter Zetterkvist 0.898 12:05:07 1:05:07 0:58:28 5.0
6 Celeste Elan 340 SWE340 Göran Wagner 0.967 12:01:16 1:01:16 0:59:15 6.0
7 Skuggfaxe Lady Helmsman II SWE89 Jari Myllykangas 0.968 12:01:32 1:01:32 0:59:34 7.0
8 Serenity Linjett 33 SWE59 Jan Komorowski 0.948 12:03:48 1:03:48 1:00:29 8.0
9 Aquabra Linjett 30 SWE2861 Jörgen Gebhardt 0.858 12:10:45 1:10:45 1:00:42 9.0
10 Josephine Luffe 40.04 SWE4004 Olle Snäll 1.089 11:56:39 0:56:39 1:01:42 10.0
11 WatchOut Omega 36 SWE 8 Hans Ahlqvist 0.978 12:03:12 1:03:12 1:01:49 11.0
12 Azurina Linjett 33 SWE158 Leif Lindblad 0.963 12:05:36 1:05:36 1:03:10 12.0
13 In Nuce Arcona 36 SWE10 Anders Björkholm 1.017 12:03:58 1:03:58 1:05:03 13.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
PlaceringBåtnamnBåttypSegelnummerSkeppareSRSFinishElapsedCorrectedPoints
1 Spunken Express SWE790 Sven Asklund 0.908 14:12:20 0:57:20 0:52:04 1.0
2 No Name CB 66 racer SWE128 Pär Dahlbom 0.965 14:09:49 0:54:49 0:52:54 2.0
3 Fiddeli First 31.7 SWE1267 Ulf Camitz 0.950 14:11:50 0:56:50 0:54:00 3.0
4 Serenity Linjett 33 SWE59 Jan Komorowski 0.948 14:12:35 0:57:35 0:54:35 4.0
5 Celeste Elan 340 SWE340 Göran Wagner 0.967 14:12:27 0:57:27 0:55:33 5.0
6 Aquabra Linjett 30 SWE2861 Jörgen Gebhardt 0.858 14:20:24 1:05:24 0:56:07 6.0
7 Trine Finngulf 31 SWE55 Peter Zetterkvist 0.898 14:17:41 1:02:41 0:56:17 7.0
8 Skuggfaxe Lady Helmsman II SWE89 Jari Myllykangas 0.968 14:13:55 0:58:55 0:57:02 8.0
9 Akkurat J80 SWE46 Per Anders Flordal 0.930 14:16:39 1:01:39 0:57:20 9.0
10 In Nuce Arcona 36 SWE10 Anders Björkholm 1.017 14:11:24 0:56:24 0:57:22 10.0
11 WatchOut Omega 36 SWE 8 Hans Ahlqvist 0.978 14:14:09 0:59:09 0:57:51 11.0
12 Azurina Linjett 33 SWE158 Leif Lindblad 0.963 14:15:15 1:00:15 0:58:01 12.0
13 Josephine Luffe 40.04 SWE4004 Olle Snäll 1.089 14:09:25 0:54:25 0:59:16 13.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
PlaceringBåtnamnBåttypSegelnummerSkeppareSRSFinishElapsedCorrectedPoints
1 No Name CB 66 racer SWE128 Pär Dahlbom 0.965 15:35:08 0:45:08 0:43:33 1.0
2 Aquabra Linjett 30 SWE2861 Jörgen Gebhardt 0.858 15:43:29 0:53:29 0:45:53 2.0
3 Spunken Express SWE790 Sven Asklund 0.908 15:40:33 0:50:33 0:45:54 3.0
4 Akkurat J80 SWE46 Per Anders Flordal 0.930 15:39:58 0:49:58 0:46:28 4.0
5 Trine Finngulf 31 SWE55 Peter Zetterkvist 0.898 15:42:09 0:52:09 0:46:50 5.0
6 Celeste Elan 340 SWE340 Göran Wagner 0.967 15:38:33 0:48:33 0:46:57 6.0
7 Fiddeli First 31.7 SWE1267 Ulf Camitz 0.950 15:39:36 0:49:36 0:47:07 7.0
8 Serenity Linjett 33 SWE59 Jan Komorowski 0.948 15:39:43 0:49:43 0:47:08 8.0
9 WatchOut Omega 36 SWE 8 Hans Ahlqvist 0.978 15:40:05 0:50:05 0:48:59 9.0
10 Skuggfaxe Lady Helmsman II SWE89 Jari Myllykangas 0.968 15:40:43 0:50:43 0:49:06 10.0
11 In Nuce Arcona 36 SWE10 Anders Björkholm 1.017 15:39:16 0:49:16 0:50:06 11.0
12 Josephine Luffe 40.04 SWE4004 Olle Snäll 1.089 15:36:45 0:46:45 0:50:55 12.0
13 Azurina Linjett 33 SWE158 Leif Lindblad 0.963   DSQ   14.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
http://www.sailwave.com/

Uppdaterad: 2017-05-23 08:16
Skribent: Karin Wieslander
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Norrtälje SS - Segling
Box 133
76122 Norrtälje

Besöksadress:
Villagatan 2
76140 Norrtälje

Kontakt:
Tel: 0176-15226
E-post: This is a mailto link

Se all info